ÇALIŞMALARIM AN BE AN  FACEBOOK ve INSTAGRAM SAYFAMDA.  TAKİPTE KALIN...

26/12/2021 Pazar: Kaptanın Seyir Defterinden yılın son günlerine ait notlar:

17/10/2021: Merhaba.

 • Bugün ELEKTRİKLİ ARAÇLAR yazı dizisine “RÖLELER” konusunu ekledim. umarım faydalı olur. TIKLAYINIZ==>
 • Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası Etkinliğine ait 4 videoyu sizlerle paylaştım. Röportajlar, deneyimler ve genel görüntüler… İlgilenenler izleyebilirler. youtube kanalımda . YOUTUBE KANALI ==>

04/10/2021: Herkese merhaba. Yoğun bir eylül ayından sonra hoşbulduk.

 • Elektrikli araçlar kısmına FLAŞÖRLER yazısını ekledim. TIKLAYINIZ ==>
 • Teknofest 2021 e katıldım.
 • Tübitak elektrikli araçlar yarışmasına gittim. 5 video ile kanalımda ortamı görebilirsiniz.
 • Elektrikli ve hibrit Araçlar Sürüş Haftasına katıldım. Videoları geliyor, yükleniyor.
 • Teknofesti kaçıranlar için 7-10 Ekimde Konya Bilim merkezinde ufak bir bilimfest var. Kaçırmayın derim.

29/08/2021: Selmlar herkese. Sıcak ve nemli bir Düzce Pazarından herkese iyi günler.

 • Bugün bir drone (Quadcopter) tamir ettim. Şanslıydım, bataryası şişmişti. Arızayı tespitettik. Başka batarya ile denedik ve çalıştı. Ama bakalım uygun lityum pil bulabilecek miyiz? Genelde ucuz ürünlerin bataryaları bulunmuyor. Orası kısmet artık.  Videosu şu linkte ==> TIKLAYIN
 • Kızım Habibe Asya ile Teknofest’e katıldığımız MOBİL BUTON projesiyle finalde elendik. Projeyi merka edenler şu linkten izleyebilirler. ===> TIKLAYIN.
 • Elektrikli Araçlar diye bir sekme açtım bakalım. Bildiklerimi sizlerle paylaşacağım. Daha önce kanalımda yaklaşık 18-19 video yaptım bu konu ile alakalı. Kanaldan elektrikli araçlar video serisini de izleyebilirsiniz. İlgilenenlere iyi seyirler. LİNK ==> TIKLAYIN.
 • Geçen hafta 2 yılda bir düzenlenen, Fuarların fuarı IDEF  yani SAvunma Sanayi Fuarını icra ettik. Çok harika bir etkinlikti. 1 gün yetmedi, doyamadık. Kısa kısa videolarım kanalımda , merak ederseniz kanalımda 4 adet video olarak izleyebilirsiniz.
 • TEKNOFEST 2021 e de az kaldı. Muhtemelen orada da olacağım. Umarım birileri ile tanışırız.  Görüşmek üzere.

27/06/2021: Merhaba arkadaşlar. Umarım iyisinizdir.

 • TEKNOFEST’de bir üst aşamaya geçtik, Mobil Buton projemiz ile. 30 haziran bir üst tut için rapor yazımının son günü ama hiççç içimden gelmiyor. Çünkü sıralmaları açıklamadılar. 13 gün geçmesine rağmen. Şevkimiz  kırıldı. Son 2 gün kaldı, belki yetişirse yazarım.
 • Kaderde GOLF ARACI da tamir etmek varmış. Çok zevkli bir aletmiş yav. Söküm ve inceleme videosu kanalımda. TIKLAYINIZ >>>
 • .
 • Golf Aracını ngaz pedalı baya farklı çıktı, onu da farklı bir video yaptım.  TIKLAYINIZ >>>
 • BİM de satılan Volta VB1 modeline kutu açılımı yaptım. alanlara hayırlı olsun.  TIKLAYINIZ>>> https://www.youtube.com/watch?v=SzfapPH1HiI&t=63s

 

23/05/2021: Yeniden merhaba arkadaşlar. Umarım iyisinizdir.

Görüşmeyeli söküm ve inceleme videoları devam ediyor. İşler yoğun ama özellikle INSTAGRAM e Youtube kanallarımı diri tutmaya çalışıyorum< Youtube de 18. 670 kişiye karşı sorumluluklarım var. Umarım ilerleyen zamanlara daha güzel işler için kolları sıvayacağım. amacımız, öğrenmek ve öğrendiklerimizi paylaşmak. Hiç bir videomda Kanalımı beğenin, abone olun vs yazmaz mesela. Bunu bir sosyal sorumluluk olarak görüyorum.

Teknofest’e “Mobil Buton” projesi ile katıldık kızım Habibe Asya ile birlikte. Yoğun katılımdan dolayı 20 Mayıs olan Ön Değerlendirme Raporu sıralamaları 1-5 Hazirana ertelendi. İnsanlık Yararına teknolojiler alanı en ççok katılım olan alanlardan olduğundan uzun sürmüş olabilir ki bende bekliyordum bu uzatmayı. Birçok alan sonuçlarını açıkladı ve daha ciddi raporlar hazırlanmaya başlandı. Yarışmada finale kalmayı istememin tek nedeni var: Salgın nedeniyle yine halka kapalı olursa ve yine giremezsek diye … En azından katılımcı olarak gireriz 🙂

Teknofest ve Tübitak’ın yapmış olduğu yarışmalara katılmak için yola çıkan gençler, yaptıkları projelerle başka yarışmalara da katılmakta, oralarda da başarı elde etmektedir. Bu bizi çok mutlu etmektedir. LAkin belirli bir kesim ısrarla bu kurumlara saldırmaktadır. Bu kurumlar sayesinde bu tip çalışmalara giriştiğini, desteklendiğini en azından hedef koyulduğunu unutmaktadır. On binlerce yarışmacının katıldığı bir yarışmada ilk 3 e girmek ya da girmemek çok sorun olmasa gerek. Neymiş Tübitak beğenmemiş vs. Neden beğenmedi? Başvuru evrakı eksik, zamanında başvuru yapılmamış, istenilenler yerine getirilmemiş, uygun alanda başvuru yapılmamış vs vs Kaybetmenin acısı ve kazanmanın hırsı ile bu kurumları yıpratmamak lazım. Güzel bir gelecek bu kurumların ektiği tohumlarla geliyor, yetişiyor hatırlatmak isterim.

Robot Yarışlarında da çok fazla tat tuz yok. MEB ile TEKNOFEST var elimizde. Oda umarım halka açık olur.

Arduino ve kodlama video serisine başlayabilirim.

Bor atıklarından elde edilen Lityum ile yapılan batarya , ASPİLSAN ‘ ın yaptığı testlerden başarı ile geçti.

Elektrikli araçlar giderek yaygınlaşıyor, verile nhizmetlerde. Yolda kalan, şarjı biten elektrikli araçlar için, mobil şarj aracı hizmeti verilmeye başlandı. 5 Lt lik benzin bidonunun yerini tutar mı bilmiyorum ama 🙂 Firma linki : TIKLAYINIZ >>>>

https://tr.marmassistance.com/post/elektrikli-ara%C3%A7lar-i%C3%A7in-gezici-%C5%9Farj-hizmeti-m-%C5%9Farj

04/04/2021: İş hayatı çok yoğun geçiyor. eve gelince de çocuklarla ilgileniyorum (!). İlgilenmeye çalışıyorum diyelim. İlk fırsatta onlarla uyumuş oluyorum. gün boyu tempodan yorulduğumuzu anlamıyorum. ama ilk oturuşta, yorgunluk kendini belli ediyor. Bu yıl bu nedenle hem de hastalıktan (korona) dolayı ağır aksak geçiyor. Kanal için içerik bile üretemiyorum doğru dürüst. ama bugünlerde geçecek, yine yarışlara, fuarlara gideceğiz inşallah..

Şimdilik MEB ROBOT İLE TEKNOFEST tarih verdi. Arada online etkinlikler yapanlar olsa da net bir şey yok. Bu yıl da nadasa geçecek gibi.  Kendini geliştirmek isteyenlere çok iyi bir fırsat. Birçok kişiye, etkinliğe, online erişim şansı var. Okullar için yolda, izde harcadığımız zamanda bu tip etkinliklere katılma fırsatı yaratabiliriz. Ayrıca çoğu youtube de kayıtlı olduğu için sonradan da izlenebilir.

Muhsin MAZMAN hocamında yazarlarından olduğu LİTYUM İYON PİLLER kitabını okumaya başladım. Şuan sadece serviste işe gidip gelirken inceliyorum. Tam bitmedi ama şimdilik işin kimyası çok daha ön planda. Biz elektronikçiler için biraz sıkıcı dürüst olmak gerekirse. Belki ilerleyen sayfalarda birşeyler beni bekliyordur. yine de çok şey öğrendim tabiki. Arşivinizde durabilir…


27/02/2021: Herkese merhaba. Gündelik işlerin telaşından buraları biraz boşladık. Video bile yapmaya zor vakit buluyorum ve de yapamıyorum zaten. Biraz da galiba zaman yönetimini beceremiyorum. Eve gelince oturur oturmaz bir yorgunluk çöküyor, kalıyorum öylece.

Neyse, görüşmeyeli neler yaptım:

 • TET PROJE PAZARINA katıldım, ön elemeyi geçtim ama sonraki elemelerde elendim. Zaten 255 kadar proje arasında sadece ilk 3 e ödül vardı, çok saçma bir sistem. Ben yine elenseydim ama keşke bir mülakata girip, sunum yapıp elenseydim. En azından projeme bir katkı daha eklemiş olurdum, farklı bakış açılarından yorum almış olurdum.
 • Aynı proje ile TEKNOFEST’e katıldım. Kızım Asya ile birlikte. Umarım orada en azından sergiye çağrılırız. Malum virüs yüzünden iptal olması en iyi ihtimalle de halka kapalı yapılması gerekecektir. Finale kalmak dışında içeri girmenin bir yolu yok 🙂 Kızım için bunu çok istiyorum. İnşallah olur. Bu arada son başvuru tarihi 28 Şubattan 15 Mart’a uzatıldı. Sizde katılabilirsiniz. İLGİLİ LİNK, TIKLAYINIZ ===>
 • MEB ROBOT YARIŞMASI tarihini belirledi. Şimdilik olacak gibi. Son anda bir değişiklik olmaz ise. 14-18 Haziran 2021, ŞANLIURFA. İLGİLİ LİNK, TIKLAYINIZ ===>
 • Virüs olmayaydı bu aralar ODTÜ Robot Günlerini yapıyor olacaktık 🙁
 • Bursa Teknik Üniversitesi Elektronomi >Kulübünün davetlisi olarak ELektrikli Motosiklet ve Bİsiklet Üretimi Aşamaları hakkında online bir seminer verdim. Dileyenler linkten izleyebilirler. Kendilerini de çok teşekkür ederim. VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ===>
 • YOUTUBE KANALIM 18.000 KİŞİLİK BİR AİLE OLDU! Destek veren herkese teşekkürler…. KANAL LİNKİ, TIKLAYINIZ ===>

 

03/01/2021 : 2021 yazmaya alışmamız biraz sürecek gibi. Askerden gelen arkadaşların herkese “komutanım” demesi gibi… 🙂

 • Geçtiğimiz yıl malum sebeplerden ötürü hemen hemen tüm robot yarışmaları iptal oldu, yapılan bir kaç tanesi de ziyarete kapalı gerçekleşti. Bizi en çok bu noktadan vurdu. Umarım önümüzdeki yıla biter de eski günlerimize geri döneriz.
 • Elimden geldiğince yine öğrenmeye ve öğrendiklerimi paylaşmaya çalıştım.
 • Enerji Depolama Yöntemleri facebook grubumda (gruba gitmek için TIKLAYINIZ==>) elimden geldiğince enerji depolama sistemleri, lityum bataryalar, elektrikli araçlar üzerine paylaşım yapmaya çalıştım.  4650 kişilik bir aile olduk orada.
 • elektrofizikci Youtube kanalında ise söküm, tamir, eğitim, kutu açılımı, gezi gibi konularda 56 video ile sizlerle oldum.  Bir yıl 52 hafta ise hafta da bir videoya denk gelir buda. Benim için az bir sayı malesef. Toplam 384 video oldu.  17.645 takip edenimiz, toplamda ise 5.425.652 izlenme olmuş. İlk videonun yüklendiği tarih ki o zamanlar böyle bir işe girişme hedefim pek yoktu 27 Eki 2013 idi.  Emek veren, paylaşan, destekleyen herkese teşekkürler.
 • elektrofizikci facebook ve twitter kanalı ise yine devam etmekte. Lakin biraz ağır kalmaktadır.
 • elektrofizikci İnstagram sayfası ise en etkin mecra. Diğerlerinden 1 paylaşım yapıyorsam, kolaylığı nedeniyle4-5 paylaşım yapıyorum. Takip etmenizi öneririm. Anlık ve ilginç şeyler paylaşabiliyorum.
 • BU YILKİ HEDEFİM İSE : Olabildiğince elektrikli araçlar ve enerji depolama sistemleri özelliklşe de lityum bataryalar üzerine paylaşımlar ve çalışmalar yapmak. Misafirler çağırıp, online sohbetler düzenlemek. Umarım gerçekleştirebilirim.
 • Sensörler üzerine 3 video yaptım. İkisi çalışma prensipleri üzerine eğitim videosu, biri ise söküm ve inceleme videosu. Birazdan da el yapımı bir sensör videosu yapmayı planlıyorum. Linkler:

  Kuluçka Makinesi Nem Sensörü (RH&T) Sökümü _ Bugün Ne sökelim? -141-

  Sensör ve Sensör Çeşitleri -2- _ Eğitim Videoaları Serisi

  Sensör ve Sensör Çeşitleri -1- _ Eğitim Videoaları Serisi

  /////////////////////////  2020   //////////////////////

22/11/2020: Yeniden merhaba. Covid kıstlamaları yeniden başladı. Eee o kadar gezmenin tozmanın acısı çıkmalıydı. Zor bir süreçten geçiyoruz. Şuan benim gözümde durum, hızlı yayılıyor ama eskisine göre hafif geçiyor gibi… Senei devriyesine az kaldı, aşılar vs deneniyor bakalım… Rabbim hepimizi korusun inşallah..

 • Bu süre zarfında 2 adet webinar yaptım. Sağolsun Ankara ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi İEEE ekipleri bana ulaşıp davet ettiler… Umarım faydalı olmuşuzdur. İlgilenen veya görmek isteyen var ise videolar kanalımda… https://www.youtube.com/watch?v=xyfjsZcHVY4&t=28s
 • Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesine öğretim görevliliği için başvurdum. Bahane ile Ağrı’yı da görmüş olduk. Birinci olmama rağmen 2 puan ile ( taban puan varmış ve 65 miş, bilmiyordum) alınmadım. Hayırlısı olsun bakalım. Başvuru süreci ve tecrübeleri video yapıyorum, umarım başvuracak arkadaşlara faydalı olacaktır.
 • Müjde! Lityum pil üzerine Türkçe kaynak önmüzdeki günlerde raflarda olacak. Yazarlarından sayın Muhsin Mazman hocam da kitap çıkınca canlı yayın konuğum olacak. Enerji Depolama Yöntemleri facebook sayfamdan gelişmeleri takip edebilirsiniz…
 • Ünlü youtuberler, yerli üretim scooterler ile İstanbul Park Formula 1 pistinde yarıştılar. Mikromobiliteye dikkat çekmek için yapılan bu yarışma dünyada ilk oldu ve bende oradaydım.. Görüntülerim sizlerle…  https://www.youtube.com/watch?v=8vszR8NAFIs&t=33s

07/10/2020: Bir yılın son çeyreğine de girmiş bulunuyoruz. Hiç kimsenin hatırlamak hatta yaşamak istemdiği bir yılı geride bırakıyoruz.  Maya takvimine göre tahmin edilen kıyamet bu olsa gerek 🙂


 INSTAGRAM sayfam ve Enerjii depolama Yöntemleri facebook grubum daha hareketli ve daha paylaşımcı… Beklerim.


 • Kardeş ülke Azerbaycan, Ermenistan’ın şımarıklığı nedeni ile şuan savaş halinde diyebilirim. Türkiye olarak yanlarındayız. İnşallah Karabağ sorunu artık sorun olmaktan çıkar. Çatışmalarda, yerli iha/sihalarımızın çok etkili olduğunu medyadan takip ediyoruz. Bu kapsamda iha/Sihaların kameralarının tedarik edildiği Kanada, araçların savaşta kullanılmasını istemediği için (sanki düğünlerde dış çekim yapmak için aldık :)) kamera vermeyi askıya alacakmış. En sevdiğimiz haber bu oldu. Ambargo, bizi  daha da kamçılıyor ve hemen yerli ürünler desteklenerek hizmete alınmaya başlandı. Son yıllarda startup lara verilen teşviklerin ne kadar da yerinde olduğunu bu yıl iyice gördük. Çoğu kişi tarafından ölü yatırım olarak değerlendirilen bu girişimler bu yıl çok işe yaradılar. Özellikle salgın zamanı, solunum cihazının üretilmesi nirvana oldu. Elbette   15 günde bir  sağlık cihazı üretilemez. Aslında arkasında birkaç yıllık startup arge si mevcut. Kardeş Azerbaycan’a muvaffakiyetler diliyorum.
 • Robot yarışı ve söküm işleri de olmayınca pek bir şey yazasımda gelmiyor açıkcası. Salgın nedeniyle uzunca bir sürede olmayacak gibi duruyor. Kimse bu riske giremez.
 • Ciddi kontroller altında 3. Teknofesti Gaziantepte icra ettik. Bir çok alanda yarışmalar yapıldı, ödüller sahiplerini buldu. Salgın nedeniyle misafirlere kapalı gerçekleşti. Sadece yarışmalar ve yarışmacılar vardı. İlk 2 sine katılan biri olarak bu sene katılamamak çok zoruma gitti açıkcası. İnşallah seneye diyelim. Salgın olmasaydı orada olacaktım, buda kesindi.

 • Söküm videolarında en son elektrikli bir bisikleti dağıttım. Elektrikli araçlar video serisini izleyenler için güzel bir örnek oldu. Tüm parçaları ve bağlantılarından ve olabilecek bisiklet tiplerinden bahsetmeye çalıştım.

 • Mikromobilite kavramı gün geçtikçe yayılıyor. Salgında biberi tuzu oldu.  Bir çok markete bir çok farklı marka ve model bireysel mobilite cihazı olan scooterler geldi. 1500 TL ye kadar fiyatları düştü. Ortalama ise 2000-2500 TL bandında herkes giriş seviyesinde bir scootere sahip olabiliyor. Üst de sınır yok tabi, 50.000 TL ye kadar scooter mevcut.  Başlangıç seviyesinde bir scooter, asfalt ya da beton bir yoldaher gün minumum 10 km sizi tek şarjla götürebiliyor. 5 Ah batarya, ortalama 20 kmh hız, 250 W motor gücü, amortisörsüz bir ön çatal giriş seviyesi bir scooterin temel özellikleri.

Scooterler arttıkça kanuni zorunluluklar da kaçınılmaz oluyor. Çünkü sayıları çok arttı ve artık kazalara karışıyor, bilinçsiz kullanıcılar yayaları rahatsız ediyor. Plaka takılarak kontrol altına alınması an meselesi ve ilk kural olacak gibi. Tabiki araba gibi yasal zorunlulukları olmaz ama takibi için bir numaraya sahip olması, kayıtlara geçmesi şart. Kiralama şirketleri de giderek artıyor. İrili ufaklı birçok mikro mobilite şirketleri var. Uluslararası bir şirket olan BIRD de ülkemizde aktif olmaya başlıyor. Araç olarak da ilginçtir ki TEKTEKER adlı araçlar da kendine yer edinmeye başladı. boyutlarına göre pahalı olduğu hissi veren ve üzerinde durması zor gibi görünen bu araçlarında belli bir kitlesi mevcut. Yürür gibi insanların arasından kayarak ilerliyorsunuz.

 • Tesla, Battery Day isimli “Batarya Günü” adlı bir etkinlik yaptı. Uzun süren bir toplantı oldu. Salgın onuda vurdu ve deli bir kalabalığa değil, araçlarının içlerinden Musk ı izleyen belki 50 araçlık bir kitleye hitap etti. Kimine göre dağ fare doğurdu kimine göre yine tesla yine yaptı yapacağını. Büyük boyutlu yeni bir lityum pilden bahsetti (4680), yeni model bir aracı tanıttı (Model S plaid), aracın alt şase için yeni alaşımlar bulduklarını tek kalıpta tüm alt şaseyi üreteceklerini ve bu şasenin aynı zamanda pillere kılıf olacağını söyledi. Hücre fiyatını dolayısıyla araç fiyatlarını düşüreceklerini (25000 dolar) ifade etti. 
 • Tesla pilini tanıtırken, bizde boş durmadık. Türk Silahlı kuvvetleri Güçlendirme Vakfı kurumlarından, ASELSAN ‘ın kardeşi ASPİLSAN ‘da kendi lityum hücresini üretmek için yapacağı fabrikanın temelini atmış bulunmakta. Ülkemize hayırlı uğurlu olur inşallah. 18650 formatında hücrelerin üretilip, paketleneceği fabrikada, paket ve prizmatik hücrelerinde üretimi 12 yıllık plan içerisinde mevcut… HAYIRLI OLSUN diyoruz.  


22/07/2020: Robot yarışları yok , hayatın heyecanı meyecanı yok 🙂 Neredeyse 3 ay uğramamışım siteye.

 • Bir çok kesim tarafından beğenilen, şahsen benimde çok beğendiğim, sonuncu yerli araba girişimimiz TOGG yavaş ama güzel ve umut verici bir şekilde ilerliyor. 18 Temmuzda Bursa Gemlikte temel atma töreni vardı. İnanın gidecektim ama Korona nedeni ile sınırlı sayıda kişi alınacağını okudum ve iptal ettim gitmeyi. Yoksa yol arkadaşı filanda ayarlamıştım. İnternetten izledik. Umarım bu hayal de yarım kalmaz yoksa çok üzülür çok kırılırız. Satamasak bile üretelim en azından.  Şuan Startup yani girişimcilerimiz çok, her türlü üretiriz buna inancım tam eğer başka şeyler dönmez ise. bvugün Körfez yarış pistinde 17-18 yıldır üniversite öğrencilerinin yaptığı araçlar zaten yarışıyor. buna alt yapımız var yani. Neyse artık hakkımızda hayırlısı. Bekleyip göreceğiz.

 • Koronovirüs nedeni ile tüm yarışlar iptal olurken, TEKNOFEST inde sadece yarışmaları yapacağını duyduk. Halka açık ve fuar kısmı olmayacak galiba. Zaten Gaziantep’te bu yıl, uzak kalıyor gidemeyiz.
 • Söküm işleri devam ediyor. En son elektrikli bir bisikleti tamir etmek için dağıttım ama piyasa da yaygın olmayan bir tür olduğundan tamir edemeyeceğim galiba. Şuan piyasada 36 ve 48 volt luk bisikletler var. Bu ise 24 volt. söküm ve inceleme videosu gelir ama tamir olmasa da …
 • Tamir videolarıda çekiyorum artık. Elime düştükçe.
 • Enerji depolamaya halen başlayamadım . Aslında bir çok parçayı temin ettim ama Nasreddin hocanın helva hikayesi gibi herşey tamama bu sefer de ben yoğunum 🙂 Başlayamadım.
 • Batarya sektörü giderek büyümekte. Bende bu alanda yer edinmek isterim açıkçası. Hem elektrikli araçlar hem enerji depolama geleceğin ağır abisi ve havalı konularından. Gelişmeye de açık. Bu arada Facebooktaki Enerji Depolama Yöntemleri grubu 4312 kişi oldu. 5000 den sonra uzman kişileri canlı yayına alacağım. Rachid Yazami’ye kadar yolu var 🙂
 • Ar-ge projeleri yazma eğitimine başladım. Bakalım güzel şeyler anlatılırsa paylaşırım.
 • Öğretim görevlisi olma hayalim devam etse de bu yolda en gerekli şey olan ALES puanım yüzünden çoğu kez sıralamaya giremedim bile. Ama pes etmek yok. Her zaman eğitim her yaşta eğitime devam.

02/05/2020:

Koronovirüs nedeniyle tüm yarışlar , etkinlikler hayaller iptal oldu… Şimdi dezavantajlı bu durumu avantaja çevirme vakti, evde kalanlar için. Üretim yerlerinde çalışanlar hala çalışmaya devam etmekteler,fabrikalar tamamen durdurulmadı. Gerekli tedbirler alınarak üretime helen devam ediliyor. Vaka sayısınında azaldığını gözlemliyoruz ama uzmanı olmadığım bir konu. Sadece bunları yazdığım gün, 100 küsürlerden 70 lere düşmesinden böyle dedim… Allah yardımcımız olsun bakalım.

Şimdi, sosyal medya da özellikle instagramda baya aktif olduğumdan (Çünkü orada paylaşım yapması daha kolay ve aynı anda twitter ve facebookta da paylaşılabiliyor) buralara pek vakit ayıramıyorum, üzgünüm.

Son zamanlarımı özetleyecek olursak:

 • Elektrikli araçlar serisini bitirdim, sadece bir araç toplama videosu kaldı. İlk fırsatta onu da yapacağım inşallah. Çok güzel tepkiler geldi, tezimi çok isteyenler oldu, mail ile gönderdim  herkese.
 • Bu aralar lityum pil işine sardım. Okumaya anlamaya kavramaya çalışıyorum. Onu da acemice de olsa bir seri yapmayı düşünüyorum. Çıkma akülerden pil puntalama makinesi yaptım. Lityum şarj aleti de aldım. Yanlış gelmiş olsalarda nikel tel ile shrink yani daralan makaronda aldım. Hedef kendi batarya paketiim yapmak. Bir 11-15 videoda bu seri için çekebilirim. Facebookta da “Enerji Depolama Yöntemleri” adlı bir grubum var, oraya da beklerim.

 • Evde kal kapsamında çocuklarla ufak tefek kartonlu ve sonunda arduinolu şeyler yapıyoruz, üretiyoruz, onları da etkinliklere katıyoruz… Akıllı market ve yüzen balıklar yaptık. Keyifli oldu.
 •      

 

 

 

 

 • Nisan ayı içerisinde iki webinara katıldım. Birincisi Düzce Bilim ve Sanat Merkezi ile idi. Diğeri ise ODTÜ Robot topluluğunun misafri oldum. Çok keyifli ve verimli bir etkinlik oldu her ikiside.. Davet edenlere, layık görenlere çok teşekkürler…

         


 15/03/2020:

 • KORONA gezdi gezdi bize de geldi! Tüm dünyada paniğe neden olan Çin merkezli virüs, binlerce can aldı. sonunda bize de geldi.  Bir çok alan sektör gibi ROBOT SEKTÖRÜNÜ de vurdu. Bir çok yarışma ya iptal oldu ya da şimdilik ertelendi. Ertelenen bazı yarışmalar aşağıdaki gibi:

Şanlıurfa MEB ROBOT YARIŞMASI,

Adana Robadanus 20,

Bursa Robolotion 20,

Sivas Nuri Demirağ İHA Yarışması,

İzmir Robotouch,

İstanbul Yıldız Robocon 20,

Adıyaman 3. Robiyaman,

İstanbul İTÜRO,

Afyon Karahisar Selçuklu İlkokulu II.Robot Yarışması,

Bilim Kahramanları Derneği

bazı yarışmalarını erteleme kararı almıştır. Takip ediyor ve tarihleri güncelliyor olacağım.

 • Korona gelince kızım Habibe Asya ile bir pratik maske yapımı videosu yapalım dedik. Belli olmaz birinin işine yarar. Yaramasa da çocuklarımın üreten bireyler olmasını istediğim için, onları da bu şekilde teşvik ediyorum arada video çekerek onlara veya videolarıma katarak.  İyi seyirler. https://www.youtube.com/watch?v=b2IakNTh20s&t=73shttps://www.youtube.com/watch?v=b2IakNTh20s&t=73s
 • Sökümler yine tüm hızıyla devam ediyor. Bir araç içinden çıkan klima sıcaklık ve hava sensörünü parçaladık. İlgilenenlere iyi seyirler.  https://www.youtube.com/watch?v=2JpOnG7CvBo&t=224s
 • Elektrikli scooterler günden güne yayılıyor. Fiyatlarında düşmesiyle yaza nasıl bir sokak bizibekliyor bilemiyoruz 🙂  elime de geçince scooterlerde kullanılan motoru söktüm ve anlattım. İyi seyirler. https://www.youtube.com/watch?v=3iVU9qEAAlM&t=58s
 • Elektrikli araçlar video serisi de bitti, şimdi geldi yürüyen bir araç tasarlamaya.. Takipte kalın! Elektrikli araçlar video serisi tüm link:  https://www.youtube.com/watch?v=5S6EhORaSY4&list=PLpxgjqdoym7eXWygFQyqhzQ4nJWq9A0RH

09/03/2020: Zaman çok hızlı geçiyor ve yetişemiyorum bazen… Herkese merhaba.

Robot yarışları başladı tüm hızıyla deva m da ediyor. Yeni olarak Robadanus ve Roboçankaya yarışmalarını ekledim. Geçtiğimiz günlerde Marmara MİG bitti. Marmaranın diğer ekibinin MÜFE ekibinin yarışmayı iptal ettiğini üzüntü ile duydum. İnşallah seneye yine aramızda olurlar. Odtü büyük bir heyecan ile yine geldi geçti… Uğur başiskele kampüsünün yaptığı etkinlik tamamlandı.

Gelecek yarışmalarda herkese başarılar dilerim.

Elektrikli araç videolarında da çok az kaldı. Baya video malzemem var elimde ama zamanım yok. bu hafta bir iki tane yapmaya çalışacağım. Görüşmek üzere…

16/02/2020:

 • 7 aylık Teknik Servis sorumlusu görevinden sonra Ar-Ge Mühendisi olarak yerim değiştirildi. Çok da güzel oldu. Hem benim içim hem iş yerim için.  İnşallah çok  daha güzel şeyler yapmaya vaktim olacak.
 • Sezon başladı. Uğur Okulları tarafından Başiskele kampüsünde dün UROBOCUP gerçekleştirildi. Haftaya ODTÜ ile süreç devam edecek.
  • Elektrikli araçlar video serisi neredeyse bitmek üzere. Biraz sonra (21:40 gibi) son videolardan biri yüklenmiş olacak.  Video serisi şu şekilde ilerledi:
  • 1. Elektrikli Araçlar Serisi 1. Giriş Videosu,
  • 2.Elektrikli Araçlar Serisi 2. Elektrikli Araçların Temel Yapısı,
  • 3.Elektrikli Araçlar Serisi 3. Elektrikli Araçların Beyni (Sürücüsü),
  • EK VİDEO 1. Motor sürücü (beyin) sökümü ve incelemesi _ Söküm videoları -124-
  • 4.Elektrikli Araçlar Serisi 4. Elektrikli Araçların Kablo Tesisatı
  • EK VİDEO 2. Kalem Pil ile Elektrikli Motosiklet/Araç Gaz Kolu Testi _ Karışık Videolar
  • 5. Elektrikli Araçlar Serisi 5. Elektrikli Araçlarda Aküler ve Bağlantı Şekilleri,
  • EK VİDEO 3. Akü Boyutları ve 48 Voltluk Akü Kutusu Kurulum Videosu
  • EK VİDEO 4. Hall Sensörü, Çalışma Prensibi, Kullanım Alanları ve Arduino ile Kullanımı
  • 6. Elektrikli Araçlar Serisi 6 _ Gaz Kolu / Pedalı Çalışması, Sökümü ve İncelemesi.
  • 7. Elektrikli Araçlar Serisi _7_ Pedal Sensörü,
  • EK VİDEO 5. Elektrikli Bisiklet/Motosiklet Tekeri Nasıl Sökülür?
  • 8. Elektrikli Araçlar Serisi 8. Elektrikli Motor (HUB-Dış Rotorlu) Sökümü ve İncelemesi.
  • 9. Elektrikli Araçlar Serisi 9. Elektrikli Motor (BLDC-İç Rotorlu) Sökümü ve İncelemesi.
  • 10. Elektrikli Araçlar Serisi 10. Elektrikli Araçlar Aksesuar ve Bileşenleri.
  • EK VİDEO 6. Dönüştürücü Sökümü ve İncelemesi (Sırada Yapılacak)
  • EK VİDEO 7. Gösterge ve Far Paneli sökümü ve İncelemesi. (Sırada Yapılacak)
  • 11. Elektrikli Bir Aracın Toplanması ve Çalıştırılması. (Sırada Yapılacak)

26 Ocak 2020: Kaptanın seyir defteri 🙂

 • Elektrikli araçlar video serisine devam ediyorum. Sona doğru geliyorum yavaş yavaş. En sonunda bir tane de araç yapacağız kısmetse… Bu hafta elektrikli bir araçtan motor nasıl  sökülür onu anlattım.  Hafta içi de motorun içini söküp inceleyeceğim. Daha önce gaz kolu, pedal sensörü, sürücü, tesisat ve genel bilgileri vermiştim. Şubatın sonu gibi aracı yaparız diye düşünüyorum.
 • Robot yarışlarına az zaman kaldı. ODTÜ ile sezonu açacağız. Yeni yarışmalar da ekleniyor. Ortalık şenlenecek, yine coşacağız inşallah.
 • Tübitak Liseler Arası Proje Yarışması başvuruları 17 Ocak’ta bitti. Tüm katılımcılara başarılar dilerim. Bende bir projeye danışmanlık ettim. İddialı değilim ama yine de heyecanlıyım. “Canlı Takip Sistemli Akıllı Ev Tasarımı” adlı bir proje sunduk. Bir öğrenciyi daha bu yola soktuk 🙂
 • Aklımda çok proje var ama o kadar vakit yok. Öğrenilecek o kadar çok şey var ki?
 • Enerji Depolama Yöntemleri adlı facebook grubumda da inanılmaz bir yükseliş var. Hem benim bilgilerim hemde takipçi sayısı artıyor. Geçen aldığım bilgilere göre meşhur 18600 pil hücre üretimine başlıyoruz. Kaynak sağlam. Paketleme değil, hücrenin üretimi işi. Bu arda 18650 pil numarası adını 18 mm çapından 65 mm boyundan ve O , şeklinden (silindir) alıyormuş.

 

8 Aralık 20119: 

 • Bu satırları yazarken robot listesini güncelliyorum ve Sualtı Robotları yarışmasını da sisteme ekliyorum.
 • Yine bu satırları yazarken ben ki gece 03:11 saat, Elektrikli araçlar serisinin Akülerin Tipleri ve Bağlanması videosu yükleniyor, Akü kutusu toplama videosu derleniyor ve Kalem Pil İle Gaz Kolu Testi videosu yayınlanmış durumda. Seri 13-15 video arası sürecek, şuan 5. video bitti.
 • Özel sektörde olduğum için artık eskisi gibi şaşalı gezilerim , yarışlarım yok şuan malesef 🙁
 • Tübitak Lise ve ortaokullar arası proje yarışmaları duyuruları yapıldı. Kardeşini evladını öğrencisini yarışmaya sokmak isteyenlere duyurulur. 4006 yani bilim şenlikleri de duyuruldu.

 

25 Kasım 2019: 

Bir yılın daha sonuna doğru geliyoruz, ömür geçiyor…

Görüşmeyeli neler yaptık derseniz, site de güncellemeler geç olsa da instagram ve face hesapları aktif, oraları da takip etmenizi öneririm.

 • Elektrikli arabalar video serisinin ilham kaynağı olan yüksek lisans tezim YÖK veri tabanına düştü. Bir çok bilgiyi bir araya getirmeye çalıştım. İlgilenenler indirebilirler. Keşke daha geniş zamanım olsa ve daha güzel bir şeyler yapabilseydim ama aynı anda 3 üniversite olunca iş baya karıştı. 4 yılda 3 üniversite bitti 🙂 https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/tezSorguSonucYeni.jsp 
 • Youtube de elektrikli araçlar serisi diye bir seriye başladım. 4 bölüm bitti, bu hafta 5. bölümü çekeceğim inşallah ve konusu aküler olacak. Serini sonunda da hedefim ihtiyacım olan bir elektrikli el arabası yapmak.  Arabalar hakkında genel bilgileri verdikten sonra beyin yani sürücü incelemesi, tesisat incelemesi yapıldı. Şimdi sıra akülerde, sonra motor ve sonrasından da aksesuarlar gelecek… Güzel ve faydalı olacağını düşünüyorum.
 • Robot yarışları takibi devam ediyor. ODTÜ bu yıl çok erken başladı ve kayıt alıyor şuan. Yeni bölümler de olacak. Takip etmeyi unutmayın.
 • Bugün öğretmenler günü. Yaşayacağımız hayatın özetini kısa sürede bize yaşatan ve bizi bu hayata hazırlayan değerli öğretmenlerimizin günü kutlu olsun. Yaşayanlar var olsun sağolsun, Kaybettiklerimizin de mekanı Cennet olsun inşallah.

 

14 Ekim 2019:

*Robot yarışları güncellenmeye ve yeni tarihler gelmeye devam ediyor.

*MEB de geçenler de toplantısını yaptı, yakında güncel bilgileri duyuracaklar.

*Boğaziçi Üniversitesi’de bu yıl BROCUP ile bizlerle…

*ODTÜ Robot Günleri 22-23 Şubat’ta.

*Elektrikli araçlar üzerine bir video serisine başlamayı planlıyorum bakalım.  Özellikle parçalarına ulaşma bakımından elektrikli bisikletler üzerinden ilerleyeceğim kısmetse…

 

18 Eylül 2019:

Ayakları yere basmayan festival TEKNOFEST başladı. Bir çok etkinliğin yapıldığı etkinlik için bazı yarışmalar, festival öncesi tamamlandı. Sonuçlar pazar günü açıklanacak. Etkinliğin anlık kısa video ve fotoğraflarına sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

11 Eylül 2019:

ROBOT YARIŞLARI TAKVİMİ güncellenmeye başladı. Yeni tarihler belli oldukça tabloya eklenecek. Geçen yılın yarışları da link ile verildi.

2 Eylül 2019:

Herkese iyi haftalar… Sitede düzenlemelere gidiyorum, yeni sezona çok daha iyi girmek planlarım arasında. Görüşmek üzere….

26 Temmuz 2019: Hayırlı Cumalar.

Merhaba arkadaşlar, uzun süre sonra tekrar yazıyorum. Bu süreçte teknik olarak ya da video olarak neredeyse hiç bir şey yapmadım yapamadım. Yüksek lisans süreci biraz zorladı, vakit bulamadım. Ama şükür ki bitti. Bundan sonra inşallah paylaşımlara devam edeceğim.

 

 • Okullar bitince tabi bir de iş bulmak lazım. Volta Motor fabrikasındaa satış sonrası destek biriminde görev yapmaya başladım. Yerli firmamızın daha güzel yerlere gelmesi için elimden geleni yapmaya çalışacağım. Ama hedefim hala akademisyenlik… İnşallah ona da ulaşacağım dualarınızla….

16 Haziran 2019:

 

 • Tüm babalarımızın ellerinden öper, akranlarımızın da günün kutlarım.  Allah herkese sağlık sıhhat ve evlatlarıyla güzel bir ömür versin.
 • Vestel CITY de görmek nasip oldu. Avrupa’nın en büyük fabrikalarından birine girmekte varmış kaderde. Ülkemizin ilk kodlama hareketinin başlangıç yeri olan Manisa da bu yıl 4. sü gerçekleşen Kodla(Ma)nisa  etknliğinde 102 proje arasından finale kaldık. Final için gittiğimiz etkinlik Vestel sponsorluğunda Vestel CITY fabrikasında gerçekleşti. Birinci dışında verilen tek ödül olan Vestel Özel Ödülünü alarakyarışmayı güzel bir şekilde tamamladık. Emeği geçen tüm kodla(Ma)nisa ve Vestel ekibine teşekkür ederim. Video yakında gelecek…

26 Mayıs 2019:

 • Birçok robot yarışması ve etkinliğe yüksek lisans nedeniyle gidemedim. Çok güzel şeyler kaçırdım. Umarım değer. Ocak ayında elektrik elektronik mühendisliğini bitirmemin ardından yüksek lisans da inşallah bitecek. Sonra akademik kariyer için ilanları takip edeceğim.  Hedef kısmet ise üniversite. Polisliği bırakmamdaki en büyük sebep, yola çıkma gayem bu idi. Başka memurluk düşünmüyorum zaten. Olmazsa artık özelde yolumu çizeceğim. Hakkımda hakkımızda hayırlısı…
 • Yüksek Lisans şartlarından Yayın Yapma şartı için Kocaeli’nde IMASCON kongresine katılıp, sunumumu gerçekleştirdim. Şükür bu da bitti geçti.

 • Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi teknoparkalrı ortak yapımı Proje Pazarına “Kodlanabilir Akıllı Ev Aletleri ” projem ile katıldım. Güzel tecrübelerle ayrıldım. 
 • 4. Sedaş Proje Fikri Yarışmasında finalimi de yaptım. 2 Mansiyon ile son katılımımı da sağladım.  Rektörümüz tarafından da makama davet edilip onurlandırıldık.  Kendisine hem teşekkür eder hemde yeniden rektör olarak atandığı için tebrik ederim.
 • Düzce Doğa Koleji tarafından düzenlenen Bilim Sanat ve Kültür Festivaline katılım sağladık.
 • Yeni robot yarışları listeye eklendi. Artık durulma vakti de geldi…. Sezonu kapatıyoruz…
 • .
 • Yaptığımız Astronomi Şenliğinde birbirinden değerli astronomlarla tanıştık. Aksaçlılar olarak bilinen grup, gönüllü olarak Astro Öğretmen Seminerleri adı altında il il gökyüzünü, öteki gezegenleri anlatıyorlar.
 •                                         Prof. Dr. Ethem DERMAN hocam… Ben böyle bir prof görmedim 🙂
 • Kodla(ma)nisa 12 haziranda, Vestel City de…
 • “Hayalim Çilhorozdan Öte”, robot yarışması, 12-14 Haziranda Gümüşhane ‘ de…  Bir dernek tarafından düzenlenen bir etkinlik. Tebrikler.
 • Robadanus’19 robot yarışması, 12 Haziranda, Adana’da.
 • Robiste, Robsubu, NishRo, ATUGEM, Teknorob, Roboçankaya, Gülnihal ve Agora Avm yarışmaları yapıldı.

06 Nisan 2019: Acayip yarışlar ekledim, liste güncellendi. Çok dolu bir nisan olacak. herkese kolay gelsin ve herkese başarılar dilerim.

29 Mart 2019:  Tübitakta mutluluk ve gurur verici başarımız…
Bu yıl 13. sü gerçekleştirilen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında 5. sınıf öğrencilerim ile birlikte yaptığımız iki proje çalışması bölge sergisine katılmaya hak kazandı.
Bölge sergisinde yapılan sunumlar sonucunda da bir projemiz BÖLGE BİRİNCİSİ olarak finale katılmaya ha kazandı. Öğrencilerimi , ailelerini ve okul idareme teşekkürlerimi sunarım. Final için Elazığ’da görüşmek üzere…
 


29 Mart 2019:  Yeni bir robot yarışması da ha robot listemize eklendi. Nişantaşı üniversitesinin 4 Mayısta gerçekleştiği etkinliğe ulaşım linkleri listemizde. Kendilerine başarılar diliyorum.
13 Mart 2019:
ROBOKAN da 4. kez tekrar aramızda. Biraz geç kaldılar, korktuk ama geldiler 🙂
2 Mart 2019: 
Sakarya’dan 3. Robot yarışması haberi geldi. 23 Nisan, yazın kenara… İşte şimdi 23 nisan tam bayram oldu 🙂 Listeye aldık.
Edurotech 2019 Sakarya farklı olmak için yola çıktı, yolu açık olsun bakalım.